Plaża w Jarosławcu

Napisała  niedziela, 12 marzec 2017 08:37

Ilość plaż w Polsce wzrasta, ich jakość również. Przekonałam się o tym spędzając wraz z Rodziną uroczy dzień na plaży w Jarosławcu, w samym sercu Wielkopolskiego Parku Narodowego. Można tylko polecić.

Na tej samej plaży położonej nad Jeziorem Jarosławieckim byłam ostatnio dwa lata temu. Wtedy była to najzwyklejsza łąka nad wodą. Teraz zaskoczyło mnie strzeżone, oznaczone bojkami kąpielisko i dwoje ratowników, pani Nina i pan Kamil, strzegących naszego bezpieczeństwa. Panią Ninę poprosiłam o kilka informacji.

 
Plaża w Jarosławcu strzeżoną stała się w zeszłym roku. Ratownicy uważają tam na nas w lipcu i sierpniu, przez cały tydzień, w dni robocze od 10.00 do 18.00, na koniec tygodnia od 10.00 do 20.00. Gdy widzą, że wypływamy za bojki, gwiżdżą i proszą o powrót. Każdy pełnoletni plażowicz ma jednak możliwość dość bezpiecznego popływania po całym jeziorze, ale na własną odpowiedzialność, po podpisaniu stosownego oświadczenia. U naszych ratowników można bowiem bezpłatnie wypożyczyć tzw. pas ratunkowy.


Pętlę zakładamy na górną część ciała, a przymocowany do linki pas płynie cały czas za nami. W razie jakiejkolwiek potrzeby, zasłabnięcia, skurczu, zmęczenia, czy nawet chęci poleżenia na wodzie i pogapienia się w niebo, możemy się na nim wesprzeć, położyć. Próbowałam i gorąco polecam.


Jako mama wiecznie kąpiących się Trojaczków zapytałam również o jakość wody w Jeziorze Jarosławieckim. Okazało się, że jest to jedno z najczystszych jezior w Wielkopolsce. Woda badana jest na początku sezonu, a następnie, każdego dnia oceniana przez ratowników, którzy szkoleni są również w kierunku rozpoznawania jej jakości. W przypadku pogorszenia przeprowadzane się kolejne testy.

U naszych ratowników można też zdać na kartę pływacką. Choć teraz niewiele nam daje, jest to świetny sprawdzian i motywacja dal dzieci.
- Osiągnęłam to! Poradziłam! Zdałam! - z radością wykrzykiwały moje Trojaczki.
By zdać, należy przepłynąć 200 metrów stylem dowolnym, 5 metrów pod wodą oraz skoczyć z łódki, w stylu, jaki sami wybierzemy. Koszt to 25 zł.


Jadąc na plażę w Jarosławcu raczej nie musimy martwić się o miejsca parkingowe. W Wielkopolskim Parku Narodowym, przy drodze Greiserówka, którą dojeżdżamy do celu jest ich pod dostatkiem. Często jest to parking strzeżony, pan parkingowy skasuje od nas pięć złotych i bez limitu czasowego uważa na samochody. Z parkingu do plaży trzeba dojść, zacienioną drogą przez las. Taki spacer trwa jakieś 10-15 minut. Może właśnie dlatego na plaży w Jarosławcu nie ma tłumów.


Nawet w sobotnie popołudnie był tam w miarę spokój, czego o wielu kąpieliskach wokół Poznania nie można powiedzieć. Dla nas spacer to czysta przyjemność, w dodatku jeszcze taki, w przyjemnym cieniu, na łonie natury, więc zawsze chętnie odwiedzimy naszych ratowników, panią Ninę i pana Kamila. Podczas dość krótkiego pobytu w Poznaniu byliśmy tam aż dwa razy i żałujemy, że więcej się nie da. To nic, może w przyszłym roku.

A Was serdecznie zapraszamy. Tylko proszę, jesteśmy w Wielkopolskim Parku Narodowym, na plaży, w miejscu, gdzie są i dzieci. Nie śmiećmy, nie niszczmy przyrody. Jak się rozejrzycie, sami dostrzeżecie, że dość już ucierpiała.

Jeszcze jedna ważna informacja, uważajmy na dzieci. Dlaczego, kto nie czytał, dowie się tutaj.

Pozdrawiam serdecznie,

Czytany 1897 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 marzec 2017 20:27
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

3 komentarzy

Nasze pasje - TOP 5

Najnowsze artykuły

 • Niespodzianka z marketu

  Niespodzianka z marketu

  Każda mama cieszy się na prezenty - kosmetyki otrzymane od dzieci, ale ... często ich nie używa....

 • Uwaga na takie przypadki

  Uwaga na takie przypadki

  Robimy coś ostrym narzędziem, ostrożnie, tak, jak zawsze. Nagle CIACH! Zacięliśmy się. Trudno....

 • Lakier bez odprysków

  Lakier bez odprysków

  Dziewczyny, znacie to? Siedzimy, robimy sobie piękny manicure, lakierujemy paznokcie ulubionym kolorem,...

Pokrewne tematy

Polecamy


Previous
Next