Co na stłuczenie

Napisała  środa, 05 marzec 2014 15:40

Ach, jak łatwo do niego dochodzi. Wcale nie trzeba być sportowcem, przykra niespodzianka może nas zaskoczyć we własnym domu. Stłuczenie. Tutaj znajdziecie parę metod, jak się ratować.

I jeszcze drobne info. Dziś (14.10.2016) uzupełniam artykuł dodając na jego końcu kolejne znalezione metody.
Do tego jeszcze własne, sprawdzone doświadczenie. Mi najlepiej pomaga twaróg lub serek homogenizowany z drobno pokrojoną kapustą białą i miodem. Jak przygotowujemy okład pokazują zdjęcia w dalszej części artykułu.

To nie był przyjemny dzień. Jakiś taki chaotyczny, nerwowy. Jak na złość moje Trojaczki wykonywały każdą czynność trzy razy dłużej, niż zwykle, a nasze trzy kotki największą przyjemność znalazły w zabawie zawartością śmietnika pod biurkiem jednego z dzieci.  Jego zawartość sumiennie rozprowadziły po całym pokoju. Kroplą przelewającą czarę goryczy, mojej, rzecz jasna, było to, że dziewczynkom cały ten syf w ogóle nie przeszkadzał. Siedziały sobie spokojnie przy biurkach i multi skoncentrowane nad swoimi sprawami. I … nie wytrzymałam. Stojąc w drzwiach pokoju głośno i dobitnie wyraziłam swoje zdanie. Nie będę wnikać w szczegóły jak głośno i co konkretnie usłyszały moje dzieci. Może poza tym, że wściekałam się o stracony czas. By go choć trochę nadrobić chciałam jak najprędzej popędzić dalej. Odwracając się tak przygrzałam prawą stopą w futrynę, że moim oczom ukazały się najdalsze zakątki wszechświata, a przez głowę przeleciały takie klątwy, że największe penerstwo naszych czasów wysiada. Ciąg dalszy nastąpi …

Co dzieje się w ludzkim wnętrzu, gdy dochodzi do stłuczenia

Silne zderzenie naszego ciała z twardą powierzchnią prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, konkretnie naczyń włoskowatych, które docierają do każdej komórki naszego ciała. W wyniku tego uszkodzenia z naczyń włoskowatych wydostaje się krew. Rozlewając się wśród okolicznych tkanek i szczelin powstałych na skutek uderzenia uciska na końcówki nerwowe, co skutkuje uczuciem silnego bólu. Stłuczenie kości teoretycznie boleć nie powinno, przecież kości nie bolą, tu jednak dochodzi do uszkodzenia okostnej, bardzo ukrwionej i unerwionej błony pokrywającej nasze kości.

Objawy

Efektem stłuczenia jest silny ból, krwiak zwany też siniakiem oraz opuchlizna. Nie każde stłuczenie musi odznaczać się wszystkimi objawami i nie muszą one pojawić się ani od razu ani jednocześnie.

Ciąg dalszy następuje …
Bolało, choć tak długo, jak byłam w ruchu, dało się z tym żyć. Gorsze przyszło wieczorem, a prawdziwa tragedia nawiedziła mnie w nocy, choć moja stopa leżała dużo wyżej, niż cała ja. Ból stał się nie do zniesienia, a stopa trochę spuchła. Nie pomagała maść arnikowa ani żadne kremy przeciwbólowe, a o chodzeniu nie było mowy. Powierzchnie płaskie pokonywałam na czworakach, a schody, tak w górę, jak i w dół na tyłku. Kolejny poranek powitał nas w szpitalu. Diagnoza? Stłuczenie. Mam leżeć, nic nie robić, smarować stopę maściami przeciwbólowymi i odczekać. I wszystko fajnie, tyle, że maści nie przynosiły ulgi. A co przyniosło? Domowe metody stosowane przez moje babcie plus porady rodziny i znajomych, których obdzwoniłam jeszcze tego samego dnia. Produkty naturalne i takie z apteki, chłodzenie, ogrzanie, ciasne bandażowanie, masaże, ach, prawie wszystko przetestowałam. Ciąg dalszy nastąpi …

Co pomaga

LIŚCIE KAPUSTY
To dość popularny sposób babuni. Świeżymi liśćmi kapusty obkładamy obolałe miejsce, bandażujemy albo zakładamy skarpetę. Liście zmienia się co 3-4 godziny. Gdy widzimy, że brzegi zbrązowiały, również należy sięgnąć po świeże. Dobrze, gdy kapusta jest z lodówki, wtedy liście ładnie chłodzą. W miarę możliwości, jeśli da się to wytrzymać, warto ciasno obandażować okład bandażem elastycznym, a nie tylko tak, by się trzymał.


SEREK HOMOGENIZOWANY, LIŚCIE KAPUSTY I MIÓD

To już nie jest bardzo znana metoda. Serek homogenizowany z lodówki łączymy z drobno pokrojonymi liśćmi kapusty i miodem. Taki klajster grubo nakładamy na obolałe miejsce, w miarę możliwości z każdej strony, zabezpieczamy folią, na to przychodzą stare ścierki i bandaż lub stara skarpeta. Okład ten można nosić o wiele dłużej. Ja zdjęłam, gdy zaczął mi przeszkadzać, a było to po prawie sześciu godzinach.

  

MASAŻ
Ma łagodzić ból, bo już sam w sobie jest relaksacyjny. I łagodził, ale w moim przypadku dopiero po dwóch dniach, gdy ból zelżał na tyle, że nie musiałam zaciskać zębów dotykając stopy. Wtedy to bodźce dotykowe spowodowane masażem wyprzedzają bodźce bólowe i docierają do naszego mózgu prędzej. Moja babcia mówi też, że masaż przyspiesza wchłanianie przez organizm rozlanej w stłuczonym miejscu krwi.

CIEPŁE OKŁADY
Moja znajoma poleciła najpierw chłodzić, ale już w drugim dniu przykładać ciepłe okłady z samej wody albo wody połączonej z Altacetem. W moim przypadku pomogły, ale dopiero po kilku dniach, pomagają i teraz, bo stopa, niestety, nadal boli. Owijam ją poduszką elektryczną nastawioną na najwyższą moc. Miłe uczucie.

RUCH
To zdanie mojej sąsiadki. Klina klinem, mawia. Jeśli jesteśmy w stanie jako tako się ruszać, poleca, by w miarę możliwości nie oszczędzać stłuczonego miejsca. Będąc w akcji powinno szybciej wrócić do siebie. Nie mówię nie, choć nie wiem, czy ból szybciej by minął, gdybym oszczędzała stopę.

Co jeszcze znalazłam, szukając naprędce, z obolałą stopą.

KWAŚNA WODA
Znane są też chłodne okłady z kwaśnej wody, do której dodajemy ocet. Stołową łyżkę na 100 ml, tak polecała sąsiadka. Nie zastosowałam. Uznałam, że serek homogenizowany jest wystarczająco kwaśny.

SODA OCZYSZCZONA
1 łyżeczkę sody oczyszczonej dodajemy do 100 ml wody, wylewamy na gazę i przykładamy mocno bandażując.

CZOSNEK Z OLIWĄ
Któż by przypuszczał … W zależności od wielkości stłuczenia rozcieramy parzystą ilość średnich ząbków czosnku. Oliwę dodajemy łyżką, ilość łyżek jest połową ilości ząbków czosnku. I tak na sześć ząbków przypadają 3 łyżki oliwy.

UTARTY ZIEMNIAK
Ziemniaka ucieramy na tarce tak, jak na placki ziemniaczane, nakładamy na gazę i przykładamy na obolałe miejsce. Ziemniak, utarty lub w plasterkach podobno łagodzi też siniaki.

ARNIKA W MAŚCI LUB W ŻELU
Moje babcie zawsze miały w szafce maść arnikową, którą smarowały stłuczone miejsca. Do żeli się nie przekonały. Te, choć szybciej się wchłaniają, mają mniejszą zawartość leku, mawiały. I tak zostały przy maści, podobnie, jak i ja. W tym przypadku maść arnikowa nie przyniosła mi jednak większej ulgi.

INNE ŻELE
Wiele ich w aptekach, jednak największą popularnością cieszy się Altacet w żelu.

SUCHY LÓD
Polecany przez wiele osób, jednak nie wypróbowałam, bo pomogły inne metody.

PLASTRY CHŁODZĄCE
Kupujemy w aptece i po prostu naklejamy.

CO JESZCZE
Tu właśnie uzupełniam artykuł o znalezione kolejne metody.

Szukaj, a znajdziesz, zapytaj, a odpowiedzą ci, zatelefonuj, na pewno odbiorą. I tak oto dowiedziałam się, co pomaga na stłuczenia. Przyznam, że w razie potrzeby jest się czym ratować. Zobaczcie sami.

CIASNE BANDAŻOWANIE
Jeśli nie wyjemy przy tym z bólu, pomocne jest ciasne obandażowanie stłuczonego miejsca. Muszę przyznać, że twórca tej metody, kimkolwiek był, ma rację.

MAJERANEK Z MIODEM
Liście majeranku (świeże - posiekane lub suszone) mieszamy z miodem tak, by mazidło było ciemne. Z takiej mieszanki przygotowujemy okład, który pozostawiamy na kilka godzin.

CZOSNEK Z OLIWĄ
Kilka ząbków czosnku rozgniatamy na masę, najlepiej wyciskaczem do czosnku. Dodajemy oliwę z oliwek (może być również olej), mazidło przekładamy na gazę i taki okład przykładamy na obolałe miejsce, zabezpieczając bandażem. Kompres pozostawiamy na kilka godzin.

NATKA PIETRUSZKI Z BIAŁKIEM
Natkę świeżej pietruszki drobniutko siekamy i mieszamy z ubitym na sztywno białkiem. Miksturę rozprowadzamy na gazie, którą przykładamy następnie do stłuczenia lekko zabezpieczając bandażem.

CIEPŁY OKŁAD Z KARTOFLI
Wiemy już, że zdania uczonych są podzielone. Chłodzić, czy ogrzewać, oto jest pytanie. Z mojego doświadczenia wynika, że najpierw chłodzić, a po dwóch trzech dniach ogrzewać. Bardzo polecany jest ciepły okład z kartofli. Ich kilogram gotujemy w łupinkach, koniecznie bez soli. Gdy zmiękną, rozgniatamy kartofle możliwie drobno, układamy na starym ręczniku, ściereczce, albo co tam mamy i przykładamy do bolącego miejsca.  Pozostawiamy do ostygnięcia. Jeśli ziemniaki są dla nas za gorące, kładziemy na nie ręcznik albo ściereczkę. Gdy trochę ostygną, można ją zdjąć.

DZIURAWIEC
Kwiaty dziurawca (świeże lub suszone) zalewamy gorącą wodą tak, by całkowicie przykryła kwiaty i gotujemy na malutkim ogniu dziesięć minut. Po odcedzeniu z kwiatów przygotowujemy kompres, przykładamy na obolałe miejsce i pozostawiamy na kilka godzin.

KWIATY ARNIKI Z ALKOHOLEM
Kwiaty arniki, świeże lub suszone, zalewamy alkoholem tak, by je całkowicie pokrył i zostawiamy na minimum 24 godziny. Po tym czasie odcedzamy, przygotowujemy kompres, przykładamy na nasze boleści i pozostawiamy na kilka godzin. Wyjaśniono mi, że kwiaty arniki leżące dłużej w alkoholu (najlepiej dwa dni, maksymalnie trzy) lepiej działają. Nikt w potrzebie nie będzie jednak tak długo czekać, więc należy przygotować więcej lekarstwa i sukcesywnie, dzień po dniu używać.

MIESZANKA DLA SPORTOWCÓW ALBO NA DŁUGOTRWAŁE STŁUCZENIA
Po 20 gram szałwii, arniki i hyzopu lekarskiego zalewamy wódką żytnią i pozostawiamy na 10 do 14 dni. Po odcedzeniu alkoholu mieszankę ziołową dokładnie rozdrabniamy, taką masę przykładamy na stłuczenie pozostawiając na 12 godzin. Ponoć mieszanka działa fantastycznie. Niestety, na dwa tygodnie przed stłuczeniem nie możemy wiedzieć, że do niego dojdzie. Preparat dobry na obozy kondycyjne, gdzie prawdopodobieństwo tego typu wypadków jest dość spore lub w przypadku stłuczeń, które długo nie odpuszczają, a my wypróbowaliśmy już wszystko.

KORZEŃ ŻYWOKOSTU LEKARSKIEGO
100 g korzeni żywokostu lekarskiego zalewamy gorącą wodą i gotujemy na małym ogniu ok. 15 minut. Po tym czasie odcedzamy z korzeni przygotowujemy okład i pozostawiamy na stłuczeniu przez kilka godzin. Korzeniowej herbaty nie wylewamy, po lekkim podgrzaniu i ją można przykładać, nasączając watę lub gazę.

UWAGA NA ASPIRYNĘ I IBUPROFEN
Oba preparaty powodują obniżenie krzepliwości krwi, co powoduje, że ta łatwiej wydostaje się z uszkodzonych naczyń krwionośnych, co sprawia, że wylew podskórny, zamiast powoli znikać, powiększa się.

Przyznam, że znalazłam jeszcze kilka metod, jednak nie zamieszczam ich ze względu na stopień skomplikowania i cenę. Nikt z potrzebie nie będzie jeździć do apteki po np. olej z jojoby, a potem jeszcze do sklepu zielarskiego po zioła, o których nigdy jeszcze nie słyszał. Kapusta, pietruszka z białkiem albo arnika to dużo prostsze metody. Tak, czy siak, życzę nam wszystkim, byśmy nigdy nie musieli po nie sięgać.

Ciąg dalszy następuje …
Od stłuczenia minęło prawie dwa i pół tygodnia. Boli, owszem, ale mogę spokojnie chodzić. Przedwczoraj zaryzykowałam nawet narty. W pierwszej godzinie stopa spuchła i już miałam stracha, że jeszcze trochę, a rozsadzi mój but. Jednak zacisnęłam zęby i w myśl za poradą "klina klinem" zjechałam jeszcze dwa razy. Opuchlizna zniknęła, dzięki czemu i ból zmalał. Kiedy w ogóle zniknie? No właśnie:

- Babciu, jak długo boli takie stłuczenie?
- Oj długo, dziecko, długo.

- Pani doktor, a kiedy ból ustąpi?
- Jak mu się spodoba.

I bądź tu mądry …

Przyznam, że temat metod pomocnych przy stłuczeniu bardzo mnie zaciekawił. Poszperam, popytam, podzwonię i za kilka dni podzielę się efektami poszukiwań.

Pozdrawiam serdecznie,

Czytany 20347 razy Ostatnio zmieniany piątek, 14 październik 2016 09:58
Oceń ten artykuł
(31 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Zdrowym być - TOP 5

Najnowsze artykuły

 • Niespodzianka z marketu

  Niespodzianka z marketu

  Każda mama cieszy się na prezenty - kosmetyki otrzymane od dzieci, ale ... często ich nie używa....

 • Uwaga na takie przypadki

  Uwaga na takie przypadki

  Robimy coś ostrym narzędziem, ostrożnie, tak, jak zawsze. Nagle CIACH! Zacięliśmy się. Trudno....

 • Lakier bez odprysków

  Lakier bez odprysków

  Dziewczyny, znacie to? Siedzimy, robimy sobie piękny manicure, lakierujemy paznokcie ulubionym kolorem,...

Pokrewne tematy

Polecamy


Previous
Next